polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2008-11-19 Honory dla patriotów

Cztery nowe monety kolekcjonerskie i banknot wyemitowane z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowali w poniedziałek wieczorem w Rzeszowie przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Monetami uhonorowano osoby szczególnie zasłużone w walce o wolną Polskę.

NBP wyemitował dwie złote monety kolekcjonerskie o nominałach 200 i 50 złotych, które przedstawiają Marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu, a w tle wizerunki żołnierzy piechoty polskiej. Z kolei na srebrnej 20-złotowej monecie znalazły się wizerunki trzech generałów: Józefa Hallera, Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Dowbor-Muśnickiego. Natomiast na monecie o nominale 2 zł umieszczono stylizowany wizerunek odznaki Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto NBP wyemitował banknot o nominale 10 zł, na którym odwzorowano popiersie Józefa Piłsudskiego z profilu i widok fasady Pałacu Belwederskiego w Warszawie. To po banknocie upamiętniającym postać Papieża Jana Pawła II drugi banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP. Podczas uroczystości w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego osoby wybrane z listy "Kustosze pamięci" - szczególnie zasłużone w upamiętnianie historii i w walce o niepodległość Polski - otrzymały pamiątkowe zestawy monet. Złotymi uhonorowano: ks. abp. Ignacego Tokarczuka i pierwszego przewodniczącego rzeszowskiej "Solidarności" Antoniego Kopaczewskiego. Wśród wyróżnionych srebrną monetą znalazł się m.in. franciszkanin o. Andrzej Deptuch, żołnierz AK i WiN. Prezes NBP Sławomir Skrzypek wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego na projekt monety i banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
MaK
"Nasz Dziennik" 2008-11-19wa©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł