polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Poniedziałek - 6 grudnia 2021 Dionizji, Leontyny, Mikołaja       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-10-22 PE pozwie KE ws. niestosowania rozporządzenia dot. mechanizmu warunkowości w budżecie UE

Parlament Europejski pozwie Komisję Europejską za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej – poinformował przewodniczący PE, David Sassoli. Chodzi o przepisy, na mocy których Unia można zawiesić płatności na rzecz państw członkowskich, gdzie praworządność jest zagrożona.


Wszczęcie postępowania w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Komisji Europejskiej zaleciła w środę parlamentarna komisja spraw prawnych. Jak przekazał szef PE, większość przywódców grup politycznych na Konferencji Przewodniczących poparła akcję.


Taki rozwój sytuacji nie dziwi europosła Patryka Jakiego. W jego ocenie może to oznaczać zaostrzenie presji na Polskę w kwestii tzw. mechanizmu warunkowości.– Instytucje europejskie nie chcą wyciągnąć żadnych wniosków z wczorajszej debaty, z której wprost wynika, że panują podwójne standardy i urzędnicy nie koncentrują się na najważniejszych problemach Wspólnoty. Tym bardziej żałosne jest to, że pismo kieruje Hiszpan zarzucający Polsce upolityczniony wybór sędziów poprzez Krajową Radę Sądownictwa, kiedy w jego kraju funkcjonuje dokładnie taki sam system. Działania europejskich polityków są nieprawdopodobnym skandalem. Wszystko dzieje się za namową polskiej opozycji – zaznacza europoseł Patryk Jaki.Rozporządzenie dot. praworządności, które rzekomo ma na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia bieżącego roku.


W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.


Rada Europejska zwróciła się do KE o opóźnienie ich stosowania do czasu opracowania szczegółowych wytycznych. Na tym tle doszło do sporu między KE a europarlamentem.


W lipcu PE wezwał Komisję do uruchomienia mechanizmu i zagroził, że może wnieść sprawę do TSUE za bezczynność.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 21

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł