polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Sobota - 23 pazdziernika 2021 Edwarda, Marleny, Seweryna     "Nie trzeba kłaniać się okolicznościom a Prawdom kazać, by za drzwiami stały" - Cyprian Kamil Norwid  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-09-25 Min. K. Szymański: Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej

Minister ds. UE Konrad Szymański powiedział, że wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku,  dlatego ważne jest, by postawić go w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość. To – jak podkreślił – klucz do polskiego stanowiska.


Wystąpienie ministra zainaugurowało dziś konferencję z udziałem ekspertów, która odbywa się w Kancelarii Premiera. Jest ona elementem serii debat o przyszłości UE.


Konrad Szymański w swoim wystąpieniu wskazał, że obecnie zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze przepływów handlowych są ok. 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich. Podkreślał, że potrzebne jest jednak ukazanie wszystkich aspektów integracji.– Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej. Jest również dawcą – stabilności gospodarczej, wzrostu gospodarczego, także dawcą bezpieczeństwa. Widzimy to dzisiaj w kontekście kryzysu na naszej wschodniej granicy. To jest oczywiste. Myślę, że w obopólnym interesie krajów Europy Środkowej i najbogatszych krajów, które same siebie chcą postrzegać po prostu jako oszczędne, jest, aby pokazać cały obraz korzyści płynących z integracji europejskiej. Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego jest tak ważne, żeby wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej Unii Europejskiej na przyszłość – podkreślał minister.Mówił też o konieczności korekt w obszarze pomocy publicznej, polityki konkurencji, by dokonywać zmian w obszarach m.in. nowych technologii. Zastrzegł, że korekty te nie powinny wzmacniać nierównowagi i protekcjonizmów narodowych.


W ramach konferencji rozpoczęła się dyskusja poświęcona niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA-Chiny w kontekście szans Europy.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl,

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł